пʼятниця, 13 грудня 2019 р.






                                Як організувати роботу класного керівника…
       Як працювати так, щоб здружити класний колектив? Що потрібно для того, щоб життя у класі було цікавим?

      Ці та інші питання обговорювали класні керівники під час чергової зустрічі на тренінгу « Секрети успіху класного керівника в організації дитячої особистості» у ТЗОШ №14.

    
 Реалізації сучасної технології особистісно орієнтованого виховання сприяє методика колективних творчих справ (КТС). Учасники тренінгу дізнались про методику і принципи організації роботи за технологією КТС.
    Серкіз Людмила Олександрівна,класний керівник 7 – А  класу ТЗОШ №14,  розповіла про особливості класу і причини запровадження КТС у своєму колективі. Ділилась досягненнями, виділяла першочергові завдання .

 

«Якщо ви вдало виберете справу і вкладете в неї свою душу то щастя само відшукає вас».  К.Ушинський.

КТС - методика людяності, діяльності і творчості. Головними принципами її є:
- вчення без примусу, пріритет успішності учня;
-поєднання колективного та індивідуального виховання;
- перетворення школи Знань у школу компетентностей.

пʼятниця, 6 грудня 2019 р.





                         Конкурс «Учитель року – 2020» у номінації
                                      «Зарубіжна література»
       5 грудня відбувся І(зональний) етап конкурсу «Учитель року – 2020» у номінації «Зарубіжна література».
        Відповідно до умов проведення , Конкурс передбачав попередню реєстрацію на платформі МОНУ. В оргкомітет конкурсу подано 2 заяви із закладів освіти міста Тернополя, зокрема:ТЗОШ №19 (учителька Сидій А.О.); ТЗОШ №24 (учителька Желізко Ю.В.); та 1 заява з Підволочиської гімназії імені І.Франка (учителька Левицька Л.І.)
       Конкурс передбачав такі випробування: «Майстер – клас»  та «Практична робота» (аналіз поетичного тексту).
       Конкурсанти продемонстрували  високий  професійний  та  науково - методичний  рівень, ефективні шляхи розв’язання педагогічних проблем, над якими вони працюють.
        Оцінювалася доцільність методів та прийомів, майстерність та ефективність їх використання. На майстер – класі було взято до уваги відповідність власній педагогічній ідеї, меті, змісту навчання, дотримання принципів проведення майстер – класу.
        Спрямованість на реалізацію наскрізних змістових  ліній, формування ключових та предметних компетентностей, творчий підхід до виконання завдань журі оцінювало під час аналізу поетичного твору конкурсантами.
         Журі відзначило високий професіоналізм учасників,готовність до застосування нових освітянських ідей, бути у постійному творчому пошуку.


Переможцем стала Желізко Юлія Вікторівна, вчителька зарубіжної літератури ТЗОШ №24.


           

пʼятниця, 22 листопада 2019 р.






Інструментарій «доброї волі» на компетентнісному уроці словесності

         На занятті ми обговорили складні питання самовдосконалення дорослих для того, щоб зрозуміти, як  створювати такий освітній простір, який би дав можливість дітям відчувати  відповідальність за власний саморозвиток. Якщо вчитель буде  вдосконалювати свій дух,свою волю, свій характер, зможе те ж саме виховати і в учнів.
       Який інструментарій  «доброї волі» обрати на компетентнісному уроці? Однозначна відповідь: інструментарій  дарує ноосферна освіта.
      Головною метою ноосферної освіти є формування в людини цілісної ноосферної свідомості, яка складається із триєдності: цілісного біоадекватного мислення, етичного біоадекватного методу поведінки та екологічного світогляду.
       Структура уроку,система вправ,оцінювання компетентностей на біоадекватному уроці – мета заняття в інтегрованій майстерні учителя – словесника під час проведення трансфер – містечка 3.
       Проблема становлення ноосферної освіти повинна розглядатись як стратегічний інструмент соціально-екологічного розвитку суспільства.
      Сьогодні на перший план в освіті виходять не стільки проблеми інформатизації, що засновані на інтенсивному використанні техногенних засобів і лівопівкульних методів мислення, скільки проблеми створення і використання освітніх технологій, заснованих на екологізації та ефективному використанні головного стратегічного ресурсу людства - цілісного мислення.


середа, 6 листопада 2019 р.


                       


       Незабутні Чотирнадцяті
        Всеукраїнські Читання
        з Гуманної   Педагогіки

 «Не шукай золоті гори. Не чекай золотої години. Створюй золотий час. Тут і зараз»  (Мирослав Дочинець).
        За сприяння Міністерства освіти і науки України 26 – 27 жовтня у Національному педагогічному університеті відбулися Чотирнадцяті Всеукраїнські Педагогічні Читання з Гуманної Педагогіки. «Добра воля – найдорожча перемога» - тема педагогічних читань. Воля – найголовніша ментальна риса в процесі націєтворення. Тому тема читань є актуальною для українців.
       Лейтмотивом стали слова Андрея Шептицького:«Україна звільниться від свого упадку та стане державою могутньою, з’єднаною, величавою, яка буде дорівнювати іншим високо розвинутим державам.Мир,добробут,щастя, висока культура, взаємна любов і злагода будуть панувати в ній».
      Незабутніми хвилинами зустрічі педагогів з усієї України став майстер – клас академіка Шалви Амонашвілі, доктора психологічних наук, професора, іноземного члена Національної академії педагогічних наук України та Паати Амонашвілі, президента МЦГП, директора студії «Басті Бубу»,Лицаря Гуманної Педагогіки.
        Учасники педагогічних читань мали змогу відвідати надзвичайно цікаві засідання творчих майстерень  та майстер – класів колег – педагогів. Кожен учасник мотивований до виявлення доброї волі в особистому та професійному житті.
         Не менш важливими були спілкування в колуарах та вечірні прогулянки осіннім Києвом.
       У багатьох містах України виникли і діють лабораторії гуманної педагогіки, які обєднують вчителів, вихователів, діячів культури і науки.Педагоги Тернополя працюють над реалізацією комплексного цільового проекту "Студія гуманної педагогіки"




                            Формування компетентнісного читача
       Тиждень зарубіжної літератури у місті закінчився фестивалем дитячої творчості «Я люблю зарубіжну літературу», який  проходив на базі  мисте-цької школи імені І.Герети. Слід відзначити  високий професійний рівень підготовки вітального концерту для учасників фестивалю.
       Святковий зал об’єднав  87 школярів  та 25 педагогів, які з любов’ю до зарубіжної літератури демонстрували свої уміння у 4 номінаціях: бенефіс читача, зіркова мрія, літературна ікебана, актуальна книга.
      Фестиваль став переконливим свідченням розуміння учнями зарубіжної літератури як невід’ємної частини національної і світової художньої культури, усвідомлення специфіки літератури як мистецтва слова, її гуманістичного потенціалу й місця в системі інших видів мистецтв,формування якостей творчого читача та розвиток читацького досвіду.
     


Володарями Гран – прі у номінації «Літературна ікебана» стала учасниця з ТУГ ім. І.Франка  Тучак  Анастасія, учениця 7- В класу. Перемогу у номінації «Актуальна книга»  здобула Демборинська Софія, учениця 10 – А класу ТУГ ім. І.Франка.
       Лауреатами фестивалю стали учні зі ЗОШ №27,16,14,13 , ТСШ №17, ТНВК - ШЛ №6.



вівторок, 29 жовтня 2019 р.



                  Міжрегінальний інтегрований семінар
                              із вчителями - словесниками

          
17-18 жовтня 2019 року у Тернополі проходив міжрегіональний інтегрований семінар «Методична мобільність як умова підвищення педагогічної майстерності вчителя - словесника»,
на який були запрошені педагоги з Новоукраїнки Кіровоградської області. Роботу розпочали  у Маріїнському духовному центрі  села Зарваниця, де обговорили питання формування духовного світу особистості школяра на уроках словесності. Мали цікаву катахетичну зустріч з отцем М.Медюхом. Хресна дорога при свічках привела  прочан в  унікальний комплекс копій споруд Святої землі «Український Єрусалим».
            Педагоги побували у Тернопільській спеціалізованій школі І-ІІІ ступенів з поглибленим вивченням іноземних мов №3, Українській гімназії імені Івана Франка, загальноосвітній школі І-ІІІ ступенів №28, навчально-виховному комплексі «Школа-ліцей №6 імені Назарія Яремчука»..
Учителі – словесники Тернополя охоче ділилися своїми напрацюваннями, планами та ідеями, розповідали про реалізовані та розпочаті проєкти..
          Кандидатка філологічних наук, методистка ТКМЦНОІМ Гапон Л.О. представила гостям напрацювання з теми «Оцінювання рівнів сформованості компетентностей учнів основної школи на уроках словесності». Зустріч пройшла в атмосфері творчості та доброзичливості.
 Педагогічна майстерня від учителя зарубіжної літератури Борщук Л.М. («Роль кабінету зарубіжної літератури у формуванні читацької компетентності школяра») та авторки підручників Зарубіжна література Міляновської Н.Р. ( «Сучасні підходи до викладання зарубіжної літератури») – це справжня майстерня формування читацької компетентності в учнів, любові до книги, мистецтва, слова, предмету. Були подарунки, обмін думками, побажання.        Майстер-клас Ковальчук Л.М., методистки ТКМЦНОІМ  «Біоадекватний інструментарій у роботі вчителя-словесника» переконливо продемонстрував, що така технологія сприяє зростанню мотивації учнів до навчання, інтересу до предмета літератури, розвитку творчих здібностей, а також здібностей до самопізнання, самооцінки, формуванню цілісного мислення учнів і на цій базі високої духовності, моральності, гармонійної особистості, яка здатна жити, мислити, працювати у гармонії з природою, собою, суспільством, бути стійкою у різних життєвих ситуаціях без нанесення шкоди людству і природі; розкриттю внутрішнього «я» дитини. Навчання таким чином дає здоров’язберігаючий і здоров’явідновлювальний ефект.

середа, 9 жовтня 2019 р.




                  Віра і наука – надуманий конфлікт

         Розкрити важливість пізнання природи Бога для укріплення віри та виховання духовних цінностей учнів через цілісне сприйняття світу, проаналізувати взаємозв’язок понять «віра» та «розум» в контексті різних форм пізнання – мета чергової  зустрічі вчителів основ християнської етики міста Тернополя.
        Характерною ознакою сучасного життя є шалений темп розвитку, пізнання до-сягнень цивілізації. Часто не задумуємось над тим, з якою метою вони приходять у світ, чи не принесуть шкоду. В по-лоні науки не замислюємось над сенсом життя, над кате-горіями Вічності. Людина завжди стоїть на межі духов-ного і фізичного. На щастя ми живемо у час, коли релі-гія і наука не є ворогами і твердо переконані в тому, що людина має два крила: віру і розум. Саме про це дуже цікаво виклав у своїй ілюстрованій лекції вчитель основ християнської етики ТЗОШ №15 Стець Андрій Іванович. До речі,за фахом він фізик – оптик.
 Дивно, але факти свідчать, що 80% вчених були віруючими.

«Я не можу зрозуміти вченого. Який не визнавав би Вищого розуму у всій системі світобудови, так само як не міг би зрозуміти богослова. Який заперечував би прогрес науки. Релігія  і наука є сестрами». Вернер Браун

«Хто може споглядати дивний порядок Всесвіту, керованого Богом, без прагнення до споглядання понад усе Самого Творця».    Ньютон Ісаак


















                
                       
                                                Методичні родзинки
                               на уроках зарубіжної літератури

    
       Гостем «Майстерні авторських ініціатив» вчителів зарубіжної літератури у вересні 2019 року стала вчитель – словесник з Вінничини Леся Сич. Досі ми знали її лише як адміністратора Facebook-групи "Методичні родзинки уроків зарубіжної літератури", яка нараховує більше 20 000 учасників.

      



«Школа – це моя стихія",-розказує про себе гостя. Найбільша приємність для неї настає тоді, коли діти на перерві продовжують обговорювати твір, а випускники згадують цікаві уроки. Для виконання домашнього завдання на уроках цієї дивовижної вчительки знадобиться Facebook і уява, бо потрібно створити сторінку персонажа, яка передає його внутрішній світ !
        
   Майстер – клас став наглядним прикладом того, що  вчителі міста є прихильниками Facebook-групи і активно запроваджують на своїх уроках «Лесині родзинки». На цей раз їй довелось працювати з 52 педагогами, які з великим захопленням «смакували»  новими родзинками.


         








"Треба щось робити – на совість робити свою роботу! Треба когось любити – своїх дітей та учнів, свою сім’ю та роботу! Треба на щось сподіватися – сподіваюся на себе, докладаю максим зусиль для здійснення мрій, для розвитку і змін школи, освіти, держави",- підсумовує Леся Сич.
 Шановні колеги - словесники! Хто ще не ввійшов у Facebook-групу "Методичні родзинки уроків зарубіжної літератури", ЧЕКАЄМО!                

    
       




середа, 18 вересня 2019 р.



 Зустріч з актуальною книгою
Одне з найважливіших і найважчих завдань кожного учасника освітнього процесу – виховання громадянина – патріота своєї держави. Про це велась розмова на засіданні консультпункту класних керівників 8- 11 класів.
Загальна соціо-культурна ситуа-ція, виклики щодо збереження ціліс-ності й держав-ності України, військова загро-за,завдання консолідації суспільства визначають нагальність підвищення уваги до виховного потенціалу освітнього середовища.
Програми «Нова українська школа у поступі до цінностей» та Концепція виховання дітей та молоді у національній системі освіти наголошують на інтеграції виховної роботи в освітньому процесі.
На  нашому зібранні я ,як вчитель української мови і літератури,ділилась особистим досвідом співпраці з класним керівником і батьками.
А назвала нашу зустріч, яка проходила  у ТСШ №5, дуже просто – засідання у «Маминій світлиці». Гостем світлиці була авторка книжки «Ти зробив усе, що зміг» Леся Орляк, мама колишнього випускника ТСШ №5, воїна , який заги-нув у російсько –українській війні .
На засіданні поділилась досвідом проведення уроку памяті про Сашка Орляка : «Живе лише той, хто не живе для себе, хто для других виборює життя».
Книга «Ти зробив усе, що зміг» - не лише особистий дебют Лесі Михайлівни в літературі, а, мабуть, і дебют книжки – ластівки про правду теперішньої війни. Ось як про це на засіданні "Мами-ної світлиці"сказала сама авторка: «Для мене дуже важливо, що я присвятила цю книгу своїй дитині…Я хотіла, щоб це був рухомий пам’ятник синові…Може хтось прочитає і задумається, що і від нього залежить, аби Україна відбулась як держава».
Відповідно до протоколу методичної ради ТОКІППО книгу запропоновано освітнім закладам вивчати на уроках літератури рідного краю і позакласному читанні.
Скажу з власного досвіду, книга "Ти зробив усе, що зміг"– справжнє джерело патріотичного і сімейного виховання.
 





     
Класному керівнику на   
               замітку!!!

Про національно-патріотичне виховання у закладах     освіти у 2019/2020 навчальному році
           Лист МОН № 1/9-523 від 16.08.19 року  (витяги)
                                                                                                                                                                                                                                                                1.Питання національно-патріотичного виховання розкривається наскрізно в рамках програми «Нова українська школа» у поступі до цінностей», яка розглянута та затверджена Вченими радами Інституту проблем виховання (протокол № 6 від 02 липня 2015 року) та Інституту модернізації змісту освіти (протокол № 7 від 26 вересня 2018 року).  https://ipv.org.ua/prohrama-nova-ukrainska-shkola/.
2.З метою вивчення та популяризації кращого педагогічного досвіду, в тому числі з питань національно-патріотичного виховання на офіційному сайті ДНУ «Інститут модернізації змісту освіти» розміщено банк даних досвіду виховної роботи (https://imzo.gov.ua/osvita/pozashkilna-osvita-ta-vihovna-robota/bank-dosvidu-vihovnoyi-roboti/.  
3. Національно-патріотичне виховання молодого покоління неможливе без відповідних заходів щодо відзначення важливих пам'ятних та ювілейних дат, перелік яких можна знайти за наступним посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2654-19.
4. При плануванні виховної роботи з національно-патріотичного напряму пропонуємо використовувати методичні матеріали Українського інституту національної пам'яті https://www.memory.gov.ua/methodic-materials.
5.Питання національно-патріотичного виховання та громадянської освіти також всебічно висвітлено в матеріалах, які схвалені для використання в закладах загальної середньої освіти, а саме:
5.1. Навчально-методичний комплект «Навчаюсь. Дію. Захищаю» початкова школа, 1-4 класи «Пригоди Тарі»/ (автор. колектив: Андросюк В. Є. Андросюк О. Р., Андросюк О. В., Андросюк Л. В., Алмазов О. В., Алчасова І. М., Левінштейн Є. В., Рассоха М. Й., Семякін О. В.). Зазначені матеріали можна знайти за наступним посиланням https://imzo.gov.ua/osvita/pozashkilna-osvita-ta-vihovna-robota-shvaleni-rukopisi/.
5.2. Науково-методичний посібник «Ключові напрями українського патріотичного виховання дітей та учнівської молоді» (автори: І. Д. Бех, К. І. Чорна).
5.3. Аудіовізуальний твір національно-патріотичного кінопроекту «Слава Україні! - Героям Слава!» (Союз молодих кінематографістів України «10 Муза»).
5.4. Навчальні - програми з позашкільної освіти військово-патріотичного напряму розміщені за посиланням https://imzo.gov.ua/osvita/pozashkilna-osvita-ta-vihovna-robota/navchalni-programi/viyskovo-patriotichniy-napryam/ та інше.