четвер, 27 квітня 2023 р.

 

                       Уроки зарубіжної літератури по - новому

Про вивчення зарубіжної літератури в сучасних  реаліях велась розмова під час онлайн зустрічі вчителів зарубіжної літератури міста Тернополя. Школа уже другий рік працює в умовах війни. Непросто і вчителям і учням. Особливого підходу вимагають уроки літератури: словом можна лікувати дитячу душу, але  й можна ранити. Потрібен новий підхід до викладання літератури.

             Про це  розповіла учасникам зустрічі Грицак Наталія Русланівна, доктор педагогічних наук, кандидат філологічних наук, професор кафедри української та зарубіжної літератур і методики їх викладання.

           Насамперед, це необхідність враховувати психологічний стан усіх учасників освітнього процесу, вразливість і можливу тривожність. Це вимагає певної делікатності і коректності висвітлення певних тем учителем. Тому  потрібно переглянути  запропоновані для вивчення художні твори, прочитати їх під іншим кутом - погляду людини, що пережила війну. Головний принцип навчання має стати «НЕ ЗАШКОДЬ!».

Зараз читання книг – невідємна  складова  психологічного розвантаження, психотерапія. Грицак Наталія рекомендувала учасникам вебінару прочитати книгу Ростислава Семківа «Як читати класиків». Саме там можна знайти відповіді на багато актуальних питань.

 

понеділок, 3 квітня 2023 р.

 


     Реформування  української освіти: підсумки перших кроків НУШ

                        в адаптивний період (5-6 клас)

         Кожну нову справу починаємо ретельно і з великим інтересом. До запровадження НУШ у 5 класах усі педагоги готувались сумлінно: пройшли курси,відвідували заняття своїх колег у 4 класах, були учасниками численних вебінарів, самостійно опрацьовували відповідну літературу.

       Учасники освітнього процесу прожили перший рік навчання адаптивного періоду. Яким він був? Чого навчив нас ? Якими стали майбутні шестикласники? Що потрібно врахувати тим вчителям, які братимуть 5 клас у 2023- 2024 н.р? Підсумки  вирішення  актуальних  питань запровадження НУШ у 5 класі розглянули вчителі зарубіжної літератури під час проведення 10 освітнього інноваційного трансфер – містечка.

Інтеграція наскрізних вмінь на уроках зарубіжної літератури через призму очікуваних результатів в адаптаційний період (5-6 клас НУШ) – тема зустрічі словесників.

    Сумна статистика 2022-2023 навчального року: близько 2 мільйонів дітей залишили Україну в пошуках безпеки і виїхали за кордон, ще 2,5 мільйони українських дітей перемістилися всередині країни (ЮНІСЕФ,2022). За опе-ративною інформацією МОН, поза межами України знаходяться понад 490 тисяч учнів. Станом на кінець серпня, за кордоном перебувало понад 22 тисячі українських учителів (Слово і Діло, 2022).

     Під час дистанційного навчання 80% школярів відчували самотність, стрес, тривожність, проблеми  з концентрацією уваги і зниження мотивації.

Зрозуміло, що в таких умовах непросто здійснювати реформування шкільної освіти.

       Запровадження у 5 класах  діяльнісного підходу до викладання зару-біжної літератури та активізації всебічного розвитку школярів є життєво необхідним. Діяльнісний підхід вимагає зробити процес навчання вмоти-вованим, цілеспрямованим, практико зорієнтованим, емоційним, творчим. Досвідчені педагоги поповнили свою скарбничку надбань новими напрацюваннями з питань мотивації учнів до навчання.

       Актуальною стала педагогіка підручника, яка сприяє засвоєнню учнями знань цілісно, інтегровано. Слід звернути увагу на роботу з медіатекстами – органічною частиною сучасних підручників літератури. Медіатексти сприяють формуванню читацької грамотності, розвитку ключових компетентностей, дослідницьких та творчих здібностей учнів. Учасники зустрічі обмінялись враженнями від роботи з підручником у зарубіжної літератури у 5 класі. Міляновська Ніна, авторка підручника,розповіла про органічне про особливості роботи з підручником у 6 класі НУШ.

          Ще одна ідея Нової української школи , яку слід реалізувати,  -  форму-вальне оцінювання,тобто оцінювання для навчання.

Якщо спосіб оцінювання наших учнів не зміниться, культура навчання не зміниться також. Формува-вальне оцінювання, або ж «оцінювання для навчання» - це система з величез-ною кількістю методів і прийомів. Їх слід використовувати комплексно. Сегментарний підхід успіху не принесе. Досвідом з даного питання поділи-лась вчителька зарубіжної літератури ТЗОШ №10 Галевська Світлана.

     Отже, реформування освіти ( 5 клас НУШ) спрямоване на забезпечення успішної самореалізації українських школярів.

Презентація ТУТhttps://docs.google.com/presentation/d/19Bjjb0kwYmez9R4GaPFaw365cLaFxCJ4/edit?usp=sharing&ouid=117268985661481783389&rtpof=true&sd=true


                                    Рекомендації

10 освітнього трансфер – містечка інноваційних можливостей

 

Діяльнісний підхід у базовій школі вимагає створення вчителем умов для оволодіння учнем діяльністю, а отже, зробити процес навчання:

- вмотивованим – зацікавлення, емоційне занурення, формування ціннісного ставлення є першочерговим завданням викладання;

- цілеспрямованим – учень має самостійно ставити перед собою мету та у самостійному пошуку знаходити засоби її досягнення;

- практико зорієнтованим – забезпечувати зв’язок з реальною діяльністю,предметно-практичними діями;

- соціальним – відбуватися у просторі спільної навчально-пізнаваль-ної діяльності учнів, комунікації між ними, командної взаємодії;

- емоційним – породжувати позитивні емоції; створювати ситуації успіху, радості від процесу та результату навчання;

- активним – спрямованим на забезпечення фізичної активності дитини, а також активності інтелектуальної, емоційної,соціальної;

- творчим – зорієнтованим на творчу діяльність учня;

- рефлексивним та максимально самоорганізованим – спрямованим на розвиток рефлексивних умінь (аналізувати власну мисленнєву діяльність,навчальну діяльність тощо), а також умінь самоконтролю, самооцінки,самовдосконалення школярів.