пʼятниця, 15 квітня 2022 р.

 

          Адаптивність п’ятикласників –

      одна з передумов успішної реалізації    

  Дерстандарту НУШ на уроках зарубіжної

   літератури та основ  християнської етики    

 

     Дистанційне освітнє трансфер-містечко інноваційних можливостей D#08Tmistechko

 

Дистанційне освітнє трансфер-містечко інноваційних можливостей D#08T’ зібрало вчителів зарубіжної літератури та основ християнської етики міста Тернополя у модельно - діяльнісній локації 14 квітня 2022 року.

Уроки літератури та основ християнської етики – фундамент людської моралі. Саме вони є будівничими храму людського. «Тепер, коли ми навчилися літати в повітрі, як птахи, плавати під водою, як риби,нам не вистачає тільки одного: навчитися жити на землі, як люди» (Бернард Шоу).

Корективи у шкільне життя внесла війна. Кожен учасник освітнього процесу, немов оголений нерв. Дуже непросто швидко перебудуватись та мобілізуватись у нових умовах. Особливі складності виникнуть у майбутніх п’ятикласників – нушенят. Про адаптивність як одну з передумов успішної реалізації Держстандарту НУШ велась мова на Дистанційному освітньому трансфер-містечку інноваційних можливостей. Консультант ТКМЦНОІМ , психолог, супервізор Несмашна Галина розкрила особливості адаптації п’ятикласників у нових умовах, наголосила на психологічній готовності педагогів до змін та інновацій.

Про особливості модельних програм для курсів морально - духовного спрямування та вибір їх учителями ОХЕ розповіла консультант, супервізор ТКМЦНОІМ Ковальчук Л.М. На жаль,

основи християнської етики як предмет відсутній у 5 класі. Як нагадування, сьогодні особливо актуальними стали слова Антуан де Сент-Екзюпері : « Є лише одна проблема – одна-єдина у світі – повернути людям духовний зміст, духовні турботи...» Думаю, що МОН України мало би доповнити перелік модельних програм з курсу і прогрифувати програму « ДУХОВНІСТЬ І МОРАЛЬ В ЖИТТІ ЛЮДИНИ І СУСПІЛЬСТВА» для 5–6 класів для закладів загальної середньої освіти.

(Автори: Жуковський В. М.,Сіданіч І. Л., Грищук Д. Г.,

Губеня І. І., Лахман Н.М.)

 

пʼятниця, 1 квітня 2022 р.

 

      Державна служба якості освіти повідомляє

              

            

Оцінювання учнів під час війни

 

 

Оцінювання результатів навчання учнів потребує гнучкості в умовах, коли не всі школи можуть повноцінно відновити освітній процес, а ті заклади, що розпочали навчання, надають освітні послуги чималій кількості дітей, які змушені були покинути свої домівки.

Школам, у яких освіту здобувають діти з числа внутрішньо переміщених осіб, варто підготувати на кінець навчання супровідний лист для кожної дитини. Це дасть змогу мінімізувати потенційні навчальні втрати у дітей, які через війну були змушені навчатися не у своїх школах. Такий лист дасть змогу перезарахувати оцінки учням у закладі освіти їхнього постійного навчання та оптимально організувати його продовження.

За бажанням можна вести «Щоденник навчання», у якому учні фіксуватимуть вивчені теми з навчальних предметів, види діяльності, які вони виконували (наприклад, проекти, вправи, ігри, досліди), прочитані книги тощо. Ведення такого щоденника не підлягає оцінюванню, це справа добровільна, а класний керівник лише радить учневі, як за бажання організувати таку роботу.

Докладно👉 https://bit.ly/3JX1uWE

Інформаційний матеріал підготовлено для Державної служби якості освіти в межах ініціативи «Система забезпечення якості освіти», що впроваджується в межах проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe, Support to Ukraine’s Reforms for Governance), та у співпраці з командою підтримки реформ Міністерства освіти і науки України.

«Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe) є проєктом міжнародної технічної допомоги, що реалізується компанією Alinea International та фінансується Урядом Канади.

#UAразом

 

Два основних види оцінювання результатів навчання учнів

Попри війну незмінними залишаються два основних види оцінювання результатів навчання учнів — надання зворотного зв’язку та супроводу дітям (формувальне оцінювання) і визначення якості результатів навчання (підсумкове оцінювання).

Формувальне оцінювання залишається важливим засобом підтримки учнів у навчанні. Йдеться про надання усного (переважно) та письмового зворотного зв’язку, індивідуальні та групові консультації щодо допомоги у виправленні типових помилок, надання порад щодо подальшого навчання.

Підсумкове оцінювання в умовах нестабільного доступу учнів до освітнього процесу, їх стресового стану ліпше не проводити у вигляді окремих підсумкових контрольних робіт, а натомість здійснювати його на підставі поточного оцінювання (за результатами тестів на електронних платформах та з допомогою інших способів перевірки результатів навчання).

Відповідні рішення про зменшення або скасування кількості контрольних робіт, передбачених календарними планами, школа може ухвалити рішенням педагогічної ради.

В окремих випадках підсумкове річне оцінювання можна здійснювати за результатами підсумкового оцінювання за перший семестр. Наприклад, для учнів, які опинилися в зоні активних бойових дій, зазнали фізичних або психологічних травм, не мали доступу до навчальних матеріалів тощо. Для учнів, які після евакуації з зони бойових дій навчалися в інших школах (в Україні або за кордоном), здійснюється перезарахування оцінок (за їх наявності).

Супровідний лист для внутрішньо переміщених дітей

Школам, у яких освіту здобувають діти з числа внутрішньо переміщених осіб, варто підготувати на кінець навчання супровідний лист для кожної дитини. Це дасть змогу мінімізувати потенційні навчальні втрати у дітей, які через війну були змушені навчатися не у своїх школах.

У супровідному листі необхідно вказати:

·         назву школи, у якій дитина навчалася, та термін навчання (з… до…);

·         форми навчання (очна, дистанційна, змішана);

·         теми з предметів, які дитина вивчала, поточні/підсумкові оцінки (якщо були);

·         характер соціально-психологічної допомоги (якщо була);

·         рекомендації щодо подальшої роботи з дитиною (за наявності).

Такий лист дасть змогу перезарахувати оцінки учням у закладі освіти їхнього постійного навчання та оптимально організувати його продовження.

Щоденник навчання

За бажанням внутрішньо переміщених учнів та їхніх батьків можна організувати ведення «Щоденника навчання», у якому учні фіксуватимуть вивчені теми з навчальних предметів, види діяльності, які вони виконували (наприклад, проекти, вправи, ігри, досліди), прочитані книги тощо. Ведення такого щоденника не підлягає оцінюванню, це справа добровільна, а класний керівник лише радить учневі, як за бажання організувати таку роботу.

«Щоденник навчання» може стати в пригоді класному керівникові для написання супровідного листа учневі, але в жодному разі учитель не має дорікати учневі за відсутність такого щоденника і наполягати на його веденні.

Класний керівник може обговорити з дитиною (або її батьками) доступ до додаткових інтернет-ресурсів, крім основної платформи, на якій школа розгортає дистанційне навчання. Класному керівникові також варто поцікавитись навчальними уподобаннями, обговорити можливості забезпечення читацьких інтересів дитини (шкільна, міська бібліотеки, книгообмін між однокласниками, буккросинг тощо). Отримана інформація допоможе розробити індивідуальну траєкторію навчання з орієнтовним переліком видів активності на кожний день тижня.